سراسر وب

چه کسی اولین بار نوار لمسی را توسعه داد؟ احتمالا مایکروسافت

۷ آبان ۱۳۹۵

اپل شب گذشته از لپ تاپ های جدید خود مجهز به نوار لمسی پرده برداشت و حالا امروز، زمان مرور تاریخ و بازگشت به گذشته است تا ببینیم آیا واقعا اپل اولین کسی بوده که لپ تاپی با چنین قابلیتی ساخته؟

آنچه که اپل تحت عنوان «خلاقیت» از آن یاد می کند را، مایکروسافت در سال ۲۰۱۰ به نمایش گذاشته بود. کیبورد Adaptive، پروژه ای درون سازمانی بوده که توسط Microsoft Hardware توسعه یافت تا راهکارهای ترکیب نمایشگر و کیبورد را بررسی کنند.

چه کسی اولین بار نوار لمسی را توسعه داد؟ احتمالا مایکروسافت

همانطور که قطعا تاکنون متوجه اش شده اید، مایکروسافت هیچ گاه این پروژه را در محصولات خود به کار نگرفت. بالای این کیبورد که دست کم اکنون امکان تجاری سازی اش وجود ندارد، یک نوار لمسی (عریض تر از نوار لمسی مک بوک پرو اپل) قرار گرفته و تقریبا عملکردی مشابه با نوار لمسی اپل دارد.

چه کسی اولین بار نوار لمسی را توسعه داد؟ احتمالا مایکروسافت

حقیقت این است که اخیرا و در آگوست سال ۲۰۱۵، مایکروسافت یک گام به تبدیل ایده به محصول گام برداشته بود. با طرح مفهومی DisplayCover که برای محصولات سرفس ساخته شده بود، یک نوار تاچ به بالای کیبورد افزوده می شود تا هم در نقش ترک پد و هم یک نمایشگر لمسی کوچک ایفای نقش کند.

جالب است بدانید که لنوو هم با لپ تاپ ThinkPad X1 Carbon Touch در سال ۲۰۱۳ چنین رویکرد مشابهی را به کار گرفته بود اما عملکرد آن نوار لمسی هیچگاه به حدی موفقیت آمیز نبود که شاهد تکرار آن باشیم.

در هر صورت، مایکروسافت هیچگاه موفق نشد تا این ایده را در سطح قابل قبولی توسعه دهد و حالا اپل گوی سبقت را ربوده. البته این را نباید فراموش کرد که مایکروسافت نمایشگرهای تمام لمسی دارد و اپل برای فرار از این مسئله، دست به دامن نوار لمسی بالای کیبورد شده. شاید محصولات مایکروسافت واقعا هیچگاه نیازی به تاچ بار نداشته باشند.

The post چه کسی اولین بار نوار لمسی را توسعه داد؟ احتمالا مایکروسافت appeared first on دیجیاتو.