سراسر وب

ویروس ابولا در سال های اخیر کشنده تر و قدرتمندتر شده است

۱۷ آبان ۱۳۹۵

تحقیقات جدید در مورد بیماری ابولا نشان می دهد این ویروس کشنده در طی سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ و گسترش در کشورهای آفریقایی و آمریکایی، پیشرفت کرده و حالا توانایی نفوذ و آلوده سازی بالاتری دارد.

دو تیم محقق از دانشگاه های ماساچوست و ناتینگهام، مدارکی را منتشر ساخته اند که نشان می دهد ویروس ابولا در سال های اخیر دچار جهش ژنتیکی خاصی شده و بسیار ساده تر از گذشته سلول های انسان ها را آلوده می کند.

ابولا در ایام دور معمولاً مدت کوتاهی گسترش پیدا می کرد و منطقه شیوع آن اغلب محصور به یک یا دو کشور بود. اما شیوع مجدد این بیماری در سال های اخیر، در تاریخ خود منحصر به فرد بوده و حدود ۲۸ هزار نفر را در ده ها کشور مختلف آلوده ساخته و منجر به مرگ ۱۱۳۱۰ نفر شده است.

ویروس ابولا در سال های اخیر کشنده تر و قدرتمندتر شده است

از آنجایی که این ویروس به سادگی از طریق انسان ها قابل انتقال نیست، احتمال داده می شود گستردگی اخیر به وسیله نوعی از حیوانات (احتمالاً خفاش های میوه خوار) رخ داده باشد.

نتایج آزمایشات نشان می دهد ژن ویروس ابولا دچار تحولاتی در شاخه گلیکوپروتئین شده است. این جهش که نقش مهمی در انتقال سلول به سلول ویروس داشته، توانایی های ابولا برای گسترش در سطح بدن انسان را افزایش داده است.

یقیناً این مسئله ویروس ابولا را کشنده تر از قبل کرده است؛ اما تحقیقات علمی انجام شده، بستری را در اختیار دانشمندان و پزشکان جهان قرار می دهد تا با شناخت بهتر پتانسیل های گسترش این بیماری، به مقابله با آن بپردازند.

The post ویروس ابولا در سال های اخیر کشنده تر و قدرتمندتر شده است appeared first on دیجیاتو.